Kingitused, vastuvõtukulud ja maksud

Pühad on ukse ees ning päevakorras taas kingituste tegemine, jõuluürituste korraldamine ja nendega seonduvad maksuriskid.

Vastuvõtukulud ei pruugi olla seotud just pühadega, kuna need kulud saavad olla tehtud ainult äripartneritele: seega tulevad muu hulgas kõne alla äripartneritele korraldatavad ärilõunad, jõuluüritused (või muud) üritused. Selliste kulude maksuvabaks piirmääraks ühes kalendrikuus on 32 eurot + 2% palgafondist (brutopalgad), kalendriaasta lõikes kumuleeruvalt. Kui ühel kuul vastuvõtukulusid pole, kandub see osa edasi järgmisesse kuusse: nii võib kogu lubatud piirmäära ühe korraga ära kasutada kasvõi korra aastas. Vastuvõtukuludelt käibemaksukohuslane käibemaksu tagasi küsida ei tohi.
Neid kulusid tehes tuleb silmas pidada, et tehing peaks olema tagantjärgi tõestatav (kellega toimus ärilõuna, kes osalesid, milline osa restoraniarvest kuulub äripartnerile ja milline enda töötajale). Kindlasti ei saa igakuiselt maksuvabalt hüvitada näiteks 32 euro väärtuses toiduainete ja majapidamistarvete poetšekke.
Vastuvõtukulud on näiteks ettevõtte äripartnerite, klientide:

toitlustamine,
majutus,
transport,
kultuuriprogramm (nt esinejad, teatripiletid),
kingitused (v.a reklaamkingitused).

Oma töötajate kulud vastavatel üritustel kuuluvad maksustamisele erisoodustusmaksudega (sotsiaal- ja tulumaks).

Kui paar erandit kõrvale jätta, on kingitused üldjuhul maksustatud tulumaksuga. Maksuvaba võib olla tarbimisväärtuseta kingitus, nagu reklaamvoldik, õhupall, pastakas. Eraldi käsitletakse reklaamkingitusi, mille maksuvabaks määraks on kuni 10 eurot ilma käibemaksuta (ei sisalda logo graveerimise / kleebise / tikkimise hinda, need kulud võivad veel lisanduda). Selliseks kingiks võib olla näiteks ettevõtte logoga kruus, T-särk vms. Oluline on meeles pidada kingituse eesmärki: see tähendab, et äripartneritele tehtud jõulukingitused kvalifitseeruvad üldjuhul siiski tulumaksuga maksustatavate kulutustena. Oma töötajatele tehtud kingitused jm väljaminekud liigitatakse aga kindlasti erisoodustusena (tulu- ja sotsiaalmaksuga maksustatud).

Kokkuvõtteks soovitan need teemad üllatuste vältimiseks raamatupidajaga aegsasti läbi arutada ning meeles pidada, et detsembris tehtud kulutuste maksud on tarvis 10. jaanuariks ka Maksu- ja Tolliametile tasuda.

Scroll to Top